POŁĄCZ
MENU
PANEL KLIENTA
od poniedziałku do piątku
w godzinach 10.00 - 20.00
Rozwód z orzeczeniem o winie jest na ogół złożonym postępowaniem, które stanowi spore obciążenie dla każdej ze stron. Zarówno przed, jak i w trakcie oraz po zakończeniu sprawy, można dokonać podziału majątku. Niekiedy wiąże się to z dodatkowymi trudnościami w kwestii formalnego zakończenia małżeństwa. Czy zatwierdzenie winy małżonka wpływa na podział majątku? Co jeszcze należy wiedzieć o tym zagadnieniu?
Rozwód z orzeczeniem o winie a podział majątku – co warto wiedzieć przed złożeniem pozwu rozwodowego?
Na ogół sprawy o podział majątku prowadzi się w osobnym postępowaniu – zaraz po zakończeniu sprawy rozwodowej. Niezależnie od tego, czy mowa o rozwodzie z orzekaniem o winie, czy bez, strony mają szansę na zawarcie ugody bądź skierowanie postępowania do sądu. Dzięki pierwszemu sposobowi możliwe jest podzielenie majątku właściwie od ręki. Strony pozostające w konflikcie najczęściej nie dochodzą jednak do porozumienia poprzez negocjacje. Wtedy właśnie kieruje się postępowanie do sądu. Tak naprawdę podział majątku po rozwodzie z orzekaniem o winie odbywa się na tej samej zasadzie co w przypadku rozwodu bez orzekania. Były małżonek, który jest odpowiedzialny za rozpad pożycia, posiada równe prawo do swojej części majątku, co małżonek nieuznany winnym. Coraz częściej można jednak usłyszeć o pewnym wyjątku – to sytuacja, w której powodem rozwodu są problemy finansowe, związane np. z hazardem czy trwonieniem wspólnego majątku. Wtedy zdarza się, że sąd ustala nierówne udziały, na korzyść strony, która nie została uznana odpowiedzialną za rozpad małżeństwa.
Podział majątku a rozdzielność majątkowa – czy z przeprowadzeniem podziału trzeba czekać do rozwodu?
Wspólność majątkowa ustaje w chwili wydania wyroku rozwodowego. Wtedy możliwe jest przeprowadzenie podziału majątku. Istnieje jednak jeszcze inna opcja pozwalająca na podział wspólnego majątku. Mowa o rozdzielności majątkowej sporządzonej w formie aktu notarialnego. Od tego momentu majątki męża i żony stają się odrębne, a wspólne części są tzw. współwłasnością ułamkową. Rozdzielność majątkowa (intercyza) oraz rozwód z orzekaniem o winie ściśle łączą się ze sobą. Podział majątku bywa problematyczny, natomiast rozdzielność umożliwia wyeliminowanie tego problemu. Osoby chcące oszczędzić sobie nieco stresu mają więc szansę na uregulowanie sytuacji majątkowej jeszcze w czasie trwania małżeństwa.
Jak uzyskać korzystny podział majątku po rozwodzie?
Osoby, które jednak decydują się na podział majątku, powinny pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Zgodnie z art. 43 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. Z istotnych powodów każdy z nich ma prawo żądać, by ustalenie udziałów w majątku wspólnym uwzględniało stopień, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania rzeczonego majątku. Przy ocenie tego stopnia uwzględnia się również nakład pracy osobistej w wychowaniu dzieci i we wspólnym gospodarstwie domowym. Oznacza to więc, że osoba, która chce otrzymać większą część majątku, musi wykazać, że w większym stopniu przyczyniła się do jego gromadzenia. Na początku należy zgłosić się do adwokata lub radcy prawnego, których możemy polecić. Konieczne jest wypisanie wszystkich aktywów i pasywów będących w posiadaniu małżonków z podziałem na osobiste i wspólne. Trzeba też wyznaczyć ich wartość, a następnie rozstrzygnąć, kto będzie miał prawo do posiadania każdego z aktywów i pasywów.
W jaki sposób może pomóc detektyw?
Osoby, które przygotowują się do rozwodu z orzeczeniem o winie, mogą skorzystać z usług profesjonalnego detektywa. Pomoże on w zdobyciu dowodów potrzebnych podczas sprawy rozwodowej. Sam detektyw może być też świadkiem w sprawie, a przygotowany przez niego raport posłuży jako ważny dowód. Profesjonalista dostarczy np. zdjęcia potwierdzające zdradę jednego z małżonków, ustali sposób opieki nad dzieckiem znajdując dowody na to, w jaki sposób jeden z małżonków przyczynia się do jego wychowania, a także udowodni alkoholizm partnera. Wynajęty śledczy prowadzi wnikliwą obserwację małżonka, dlatego przygotowany raport będzie w pełni wiarygodny. Detektyw może dodatkowo współpracować z adwokatem. Pomoże w znalezieniu świadków, którzy będą zeznawali podczas rozprawy. Wszystko to zwiększa szansę na korzystny wynik rozprawy z orzekaniem o winie. Za dowody winy uznaje się m.in. zdjęcia, nagrania audio i video, billingi rozmów telefonicznych, wydruki e-maili i wysłanych wiadomości SMS, sprawozdanie sporządzone przez detektywa, historię konta, kopie paragonów i rachunków, a także zeznania świadków. Profesjonaliści przygotują indywidualną strategię dostosowaną do potrzeb konkretnej sprawy. Takie usługi oferuje m.in. nasza agencja. Rozwód z orzekaniem o winie to stresujące wydarzenie, dlatego warto choć trochę ułatwić sobie ten czas i zyskać przewagę podczas rozprawy. Powierzając zbieranie dowodów profesjonaliście można być pewnym, że wykona on swoje zadanie w najlepszy możliwy sposób i zwiększy szansę na pomyślne zakończenie sprawy.
© Agencja detektywistyczna Niewidzialni 2024.
Agencja Detektywistyczna Niewidzialni
Piwowar & Szendzielorz Spółka Jawna
Adres siedziby:
ul. Klonowa 95A/LU3
25-553 Kielce.
NIP: 9592046459
REGON: 389989720
Sąd Rejonowy w Kielcach
X Wydział Krajowego Rejestru Sądowego
KRS: 0000922772
Numer rachunku bankowego agencji:
96 1140 2004 0000 3102 8175 3419 mBank
Spotkania odbywają się wyłącznie po wcześniejszym umówieniu.
Obserwuj nasze social media i bądź na bieżąco.
Nowe zgłoszenia i bieżąca obsługa klienta:
Od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 - 20.00
Posiadamy wpis do rejestru działalności detektywistycznej regulowanej o numerze RD-119/2021 dokonany przez
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Kontakt za pośrednictwem infolinii lub formularza kontaktowego.
(+48) 41 375 72 37.