POŁĄCZ
MENU
MENU
ZADZWOŃ
POŁĄCZ
Infolinia dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 - 20.00
Temat: szantaż, detektyw, agencja detektywistyczna niewidzialni, Kielce.
Szantaż - co zrobić, gdy jestem szantażowany?
Przemoc psychiczna potrafi przybierać różne formy, na przykład wyzwiska, upokorzenia, groźby, czy szantażu. Na żadne z tych zachowań absolutnie nie powinniśmy się godzić. Jednak co zrobić, gdy ktoś chce ujawnić kompromitujące nas materiały, jeśli nie dostanie określonej sumy pieniędzy? Jak się zachować, jeśli pewna toksyczna osoba straszy nas, że zrobi sobie krzywdę jeśli będziemy chcieli ograniczyć kontakty? Przekonanie, że szantaż dotyka tylko polityków i biznesmenów jest błędne. Ważne jest, aby tego nie bagatelizować i nie zamykać się w sobie rwąc włosy z głowy z obawy co zrobić. Będąc pod silną presją i olbrzymim stresem ciężko jest samemu znaleźć rozwiązanie, dlatego też warto skorzystać z pomocy profesjonalnego biura detektywistycznego.
Czym jest szantaż?
Szantaż to przede wszystkim przestępstwo. Jest to również forma przemocy psychicznej, mająca na celu zmuszenie danej osoby do określonego zachowania lub przekazania korzyści materialnej. Osoba szantażująca może stosować różne techniki manipulacji:
- groźba skrzywdzenia Ciebie lub Twojej rodziny
- zastraszenie, na przykład, że ujawnieni kompromitujące Ciebie materiały
- szantaż emocjonalny, który opiera się na emocjach i uczuciach ofiary
- szantaż w pracy, gdzie przełożony może wywierać silną presję na pracowniku, który chce, np. zmienić miejsce pracy, bądź pracownik, który odszedł z firmy szantażuje pracodawcę, że przekaże materiały, które mogłyby zagrozić firmie
Jakie są konsekwencje prawne szantażu?
W polskim prawie istnieje zapis, który odnaleźć można w art. 191 § 1 Kodeksu Karnego, a brzmi on:
Kto stosuje przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Przemoc, o której mowa w tym artykule to właśnie szantaż. Co należy podkreślić, do żadnego przykrego czynu, który zapowiada przestępca wcale nie musi dojść. Aby powstrzymać i ukarać taką osobę należy udowodnić, że próbowała na nas wymusić pewne zachowania. Aby tego dokonać, bardzo przydatna może się okazać pomoc biura detektywistycznego.
Jak się zachować będąc szantażowanym?
Kiedy padamy ofiarą szantażysty pojawia się w nas wiele emocji. Często jest to szok, złość, a przede wszystkim strach. Te silne uczucia często zaciemniają zdolność do logicznego działania, w konsekwencji prowadząc do jeszcze głębszej frustracji. W takiej sytuacji dobrze jest mieć przy sobie profesjonalistów, którzy pokierują i ustalą bezpieczny plan działania. Szantażysta może chcieć wykorzystać prawdziwe informacje o nas, ale też zdarza się, że są to informacje zmyślone. Dowody, które chce wyjawić są sfabrykowane, a świadkowie pozostają we wspólnym interesie z przestępcą. W takich sytuacjach nasze słowo może być niewystarczające, aby wybronić się z zaistniałej sytuacji. Przede wszystkim nie należy ulegać szantażowi. Zgadzając się na jego warunki nie ma żadnej gwarancji, że przestępca zaprzestanie dalszych rządań. Aby skutecznie uwolnić się od tego ciężaru dobrze jest zgłosić ten fakt na policję, aby w toku postępowania uznać jego winę i tym samym unieszkodliwić sprawcę.
Czy szantaż można zgłosić na policję?
Warto podkreślić jeszcze raz, że szantaż to przestępstwo. Za takie zachowanie grozi odpowiedzialność karna do 3 lat pozbawienia wolności, bez względu na to czy szantażysta spełni swoje groźby czy też nie. Nie ma znaczenia, czy to, czym jesteśmy zastraszani jest prawdą czy nią nie jest. Szantaż jest bezwzględnie przestępstwem. Natomiast czasem może nie być łatwo udowodnić, że jesteśmy szantażowani, a zebranie konkretnych dowodów jest niezbędne, aby szybko i z oczekiwanym skutkiem zakończyć sprawę. Mając również na uwadze nawał obowiązków, którymi są obarczeni policjanci możemy się spodziewać, że reakcja nie będzie dla nas satysfakcjonująco szybka, bądź też sprawa zostanie niewystarczająco wnikliwie zbadana. Sprawy dotyczące znanych i sławnych osób są bardziej medialne, wobec czego mogą skutkować większym zaangażowaniem ze strony organów ścigania. Będąc natomiast "zwykłym obywatelem" warto wziąć sprawy w swoje ręce i skorzystać z pomocy biura detektywistycznego.
Dlaczego warto skorzystać z pomocy biura detektywistycznego?
1. Aby opanować strach, dobrze jest mieć pomoc profesjonalistów. Pracownicy agencji detektywistycznej Niewidzialni są przeszkoleni i posiadają doświadczenie w podobnych sytuacjach. Zachowania, które podpowiada nam nasz rozsądek niekoniecznie mogą być dla nas dobre. Warto posłuchać opinii detektywa, który objaśni nam konsekwencje kroków, które jesteśmy gotowi popełnić. Taka współpraca przyniesie silnie potrzebne poczucie bezpieczeństwa.
2. Pracownik agencji detektywistycznej zadba o to, aby nie pominąć żadnego szczegółu, który dotyczy sprawy. Czasami trudno jest zachować subiektywizm i otwarte pole widzenia, jeśli sprawa nas głęboko dotyczy. Wiedząc na przykład, że szantażysta trzyma się nieprawdziwych informacji może być ciężko nam uwierzyć, że inni poddadzą się tej manipulacji. Czasem jest też trudno jednoznacznie wskazać sprawcę szantażu. Otrzymując maila z pogróżkami podpisanego "wiesz kto", naprawdę może być Ci trudno konkretnie stwierdzić kto się kryje za tym tajemniczym kryptonimem. Pomoc detektywa w określeniu kto jest sprawcą w tym momencie jest nieoceniona.
3. Korzystając z nowoczesnych technologii detektyw będzie potrafił zebrać wszelkie niezbędne informacje. Dla przeciętnego zjadacza chleba, który zwykle używa komputera do płatności internetowych bądź odebrania maila niektóre zagadnienia informatyczne mogą wydawać się wręcz niemożliwe. Dlatego dobrze jest mieć wsparcie osób, które się na tym znają.
4. Szybkość reakcji może mieć dla nas kluczowe znaczenie. Współpracując jedynie z policją sprawa może ciągnąć się bardzo długo, co zdecydowanie może mieć silny wpływ na naszą kondycję psychiczną. Będąc pod wpływem długotrwałego stresu łatwo się poddać lub popaść w chorobę. Profesjonalne biuro detektywistyczne potraktuje Twoją sprawę priorytetowo. Łatwiej będzie odzyskać balans w tym trudnym dla Ciebie okresie.
5. Chcąc skutecznie powstrzymać szantażystę czasem wystarczy pokazać, że nie ma się zamiaru poddać. Osoby, które się dopuszczają szantażu często są nam bardzo dobrze znane. Może to być obecny lub były współmałżonek, członek rodziny, były przyjaciel lub współpracownik. Podejmując konkretne działanie i zawiązując współpracę z detektywem odnajdziesz w sobie siłę, aby stawić czoła temu wyzwaniu. Masz pewność, że nie jesteś w tym sam.
Jeśli to Ciebie, albo osobę z Twojego bliskiego otoczenia dotyczy ta trudna sytuacja wiedz, że najważniejsze jest podjęcie działania.
Pracownik agencji detektywistycznej Niewidzialni, mającej swoje biuro w Kielcach, zajmując się Twoją sprawą będzie potrafił wskazać Ci już pierwsze kroki i, w zależności od rodzaju sprawy, przejmie na siebie obowiązki. Wiedz, że wszelkie próby ułożenia sprawy z szantażystą nie mają szansy powodzenia. Nawet jeśli osiągnie wyznaczony przez siebie cel będzie drążył dalej pozostawiając Ciebie bezbronnym. Jedynym sposobem, aby powstrzymać eskalację problemu należy wskazać i ukarać na drodze prawnej osoby odpowiedzialne za szantaż.
© Agencja Detektywistyczna Niewidzialni 2024.
Agencja Detektywistyczna Niewidzialni
Piwowar & Szendzielorz Spółka Jawna
Adres siedziby:
ul. Klonowa 95A/LU3
25-553 Kielce.
NIP: 9592046459
REGON: 389989720
Sąd Rejonowy w Kielcach
X Wydział Krajowego Rejestru Sądowego
KRS: 0000922772
Numer rachunku bankowego agencji:
96 1140 2004 0000 3102 8175 3419 mBank
Spotkania odbywają się wyłącznie po wcześniejszym umówieniu.
Obserwuj nasze social media i bądź na bieżąco.
Nowe zgłoszenia i bieżąca obsługa klienta:
Od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 - 20.00
Posiadamy wpis do rejestru działalności detektywistycznej regulowanej o numerze RD-119/2021 dokonany przez
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Kontakt za pośrednictwem infolinii lub formularza kontaktowego:
(+48) 41 375 72 37.
biuro@niewidzialni.net